Zisti, o čo prichádzaš, pokiaľ nezažiješ Erasmus!

Jedinú vec, ktorú ľutujem je, že som počas môjho štúdia neabsolvoval zahraničný študijný pobyt. Budem k tebe úprimný a priznám sa, že som sa bál. Hlavným dôvodom bola úroveň mojej angličtiny. Nerob tú istú chybu ako som spravil ja. Ak je úroveň tvojho cudzieho jazyka slabšia a nedokázal by si v ňom študovať, máš čas ho vylepšiť. Nikdy nie je neskoro. Ak cudzí jazyk potrebuješ zlepšiť, to je ďalší dôvod k tomu, aby si vycestoval do zahraničia a to napr. cez prázdniny. Ak sa bojíš, že by si to v zahraničí „nevykecal“, tu sa dozvieš akými jednoduchými spôsobmi môžeš posunúť znalosť cudzieho jazyka na nový level. Zamakaj na sebe, aby si mohol ísť na Erasmus alebo Work&travel budúci rok aj ty. Čím budeš starší, tým budeš mať viac záväzkov a vycestovať bude ťažšie. Nenechaj uniknúť túto šancu, aby ťa to nemrzelo ako mňa.

Aby som nepísal o tom, čo som sám nezažil, na pomoc som si prizval kamaráta Peťa Dikoša, ktorý sa s tebou podelí so skúsenosťami z jeho Erasmus pobytu v krajine tisícich jazier. Peťo je absolvent elektrotechnickej fakulty univerzity v Žiline. Je nadšeným „freestylovým lyžiarom“, miluje prírodu, turistiku, extrémne športy a cestovanie. Hovorí, že vďaka jeho aktivitám mohol spoznať mnoho ľudí a veľa sa naučiť. Poďme hneď na prvú otázku.

Ako si zvládol vybavovačky okolo Erasmu? Čo všetko to obnášalo?

Od začiatku som komunikoval s Erasmus koordinátorkou na našej fakulte. Od nej som dostal do rúk zoznam škôl, s ktorými Žilinská univerzita spolupracuje. Získal som základné informácie, ako Erasmus funguje, koľko môžem študovať v zahraničí semestrov a aké sú podmienky prijatia do programu. Musel som absolvovať „prijímací pohovor“, test z angličtiny, a zopár otázok tipu, prečo chcem študovať v zahraničí, prečo som si vybral danú krajinu a pod. Prihlášku na zahraničnú univerzitu som si sám vypisoval a poslal poštou. Od zahraničnej univerzity som obdržal Akceptačný list, spolky kde sa môžeš pridať a zoznam stránok, kde si môžeš nájsť ubytovanie. Letenky a „ubytko“ som si riešil individuálne bez akejkoľvek podpory.

Prečo si si vybral práve Fínsko a ako dlho trval tvoj študijný pobyt?

Vo Fínsku som strávil jeden semester (4 mesiace) a túto krajinu som si primárne vybral kvôli jej prírode, chcel som sa ísť pozrieť, čo najviac na sever. Chcel som pochopiť severskú mentalitu, pochopiť prečo severania vo všetkom rýchlo napredujú a prečo majú skvelý študijný systém, ktorý je príkladom pre mnoho krajín ako napr. Japonsko, Kórea atď.

Ako si riešil financovanie svojho štúdia? Koľko ťa to všetko vyšlo?

Základ „budgetu“ tvoril príspevok od EU (štipendium), ktorý sa určuje na základe výberu krajiny, do ktorej ideš študovať. Pre Fínsko to bolo štipendium vo výške 1700 € na semester. Pre predstavu ma iba samotné ubytovanie stálo 1000 €, k tomu treba pripočítať ešte náklady na elektrinu, internet a sme pri sume cca 1200 €. Náklady na byt treba prenásobiť dvomi, pretože môj spolubývajúci hradil rovnakú sumu. Absolvoval som zopár výletov, sem tam nejaká party, nákupy, strava, suma sumárum necelých 3000 €. Je potrebné mať vlastné zdroje, obzvlášť v takej drahej krajine ako je Fínsko.

Keď si teraz odmyslíme školu, aké mimoškolské aktivity si absolvoval, čo zaujímavé sa ti podarilo vidieť?

Pravidelne sme chodievali do fínskych sáun, to je asi tá najtypickejšia aktivita. Sauny sú dokonca aj na školskom campuse. Behával som popri mori cez park, ktorý som mal hneď za oknom. S kamošmi sme boli pozrieť Tallin, Petrohrad, cestovali sme 14 hodín vlakom, aby sme sa dostali na polárnu kružnicu do mesta St. Clausa – Rovaniemi. Boli sme tam v Decembri, takže celý deň bolo pochmúrne počasie, všade veľa snehu, ale inak bolo super. Požičali sme si auto a noc sme strávili v chatke vo fínskych močariskách. Namiesto plánovanej hodiny nám táto urputná cesta trvala ďalšie štyri. Párkrát sme sa stratili (smiech), prepadli sa do jazera, takže k tomu, že sme mali po kolená snehu, sme mali aj po kolená vody. Prešli sme ostrovy okolo Helsínk a navštívili ďalšie pobrežné mestečká ako Porvoo, Kotka a Turku.

Čo si sa naučil? Čo ti Erasmus dal z odborného hľadiska?

Videl som ako funguje môj odbor (elektroenergetika) v zahraničí, mal som možnosť študovať na jednej z najlepších technických univerzít vo Fínsku (Aalto university). Učili ma učitelia z Ruska, Pakistanu, Iránu, Fínska a Afriky. Osvojil som si technické výrazy z môjho odboru, takže som zdokonalil svoju odbornú angličtinu. Videl som špičkové laboratória a navštívil som podzemnú rozvodnú stanicu v Helsinkách. Po všetkých stránkach to predčilo moje očakávania. Čo sa týka skúšok, boli ťažké a učenie mi zabralo omnoho viac času. Cvičenia boli zložitejšie a ťažko pochopiteľné. V tomto smere môžem povedať, že naši doktorandi sú kvalitnejší a dokážu lepšie predať vedomosť.

Čo ti štúdium v zahraničí prinieslo z pohľadu životnej skúsenosti?

Vycestoval som tam sám, takže som musel hľadať partu ľudí a svoje miesto. Pre mňa to bolo prvé veľké dobrodružstvo mimo domova, čiže ozajstné osamostatnenie. Prišiel som do absolútne nezariadeného bytu, kde som musel riešiť elektriku aj internet. Byt bol „unfurnished“ teda bez nábytku. Ten sme zháňali cez fínsky „bazoš“. So spolubývajúcim sme zohnali auto, vlečku a chodili sme po bytoch. Samozrejme zastavili sme sa aj v IKEA. Dostal som sa ďaleko za moju komfortnú zónu, čo malo v konečnom dôsledku pre mňa pozitívny prínos. Bol som nútený narábať s mojím „budgetom“ rozumne, takže z dôvodu najlepšej ceny prebiehali nákupy potravín štandardne v Lidli. Do dnešného dňa som v kontakte s niektorými so spolužiakov a teraz mám možnosť cestovať po svete, stým že mám kde hlavu zložiť a ušetriť nejaké peniažky.

Myslíš si, že ti táto zahraničná študijná skúsenosť pomohla získať lepšiu prácu? Zavážilo to nejako v očiach zamestnávateľa?

Určite áno. Nakoľko mnoho zahraničných firiem má podmienku na kandidátov, aby mali absolvovaný minimálne jeden semester v zahraničí (Napr. firma Siemens alebo ABB), z tohto pohľadu mi to veľmi pomohlo. Po škole som získal 4 pracovné ponuky, z ktorých som si vybral trainee pozíciu GROWWW vo firme Slovnaft.

Čo by si odkázal študentom, ktorí rozmýšľajú nad Erasmom?

Urob si pomyslenú čiaru nad hranicou Českej republiky a polož si jednoduchú otázku: Chcem sa učiť alebo sa chcem baviť? Ak sa chceš učiť, choď od čiary severne a ak chceš to druhé vyber sa na juh. Jednoducho MAKAJ! Nič viac asi hovoriť netreba. Pečené holuby nepadnú samé do huby. Aj keď sa ti bude zdať, že sú veci nespravodlivé alebo, že musíš robiť viac ako ostatní, nenechaj sa odradiť. Neskôr sa ti to mnohonásobne vráti. 🙂

Peťovi ďakujem za zdieľanie jeho skúseností z Erasmu a prajem mu veľa úspechov na jeho kariérnej a životnej ceste.

Verím, že ťa tento rozhovor inšpiroval k rozhodnutiu študovať za hranicami. Erasmus je skúsenosť, ktorú ti doma nikto  nedá. Treba sa zdvihnúť a ísť za ňou. Keď to pekne zosumarizujeme, Erasmus je jednou z vecí, ktorá ti prináša: odborné vedomosti a skúsenosti, zahraničné kontakty, zdokonalenie sa v cudzom jazyku, dobrodružstvo, cestovanie, životné skúsenosti, samostatnosť, rozšírenie komfortnej zóny, na 100% obohatí tvoje CV-íčko a určite dopomôže k získaniu lepšej práce.

Na záver tu nájdeš užitočné odkazy cez, ktoré sa môžeš dostať na štúdium alebo stáž do zahraničia. Ak si počas výšky neštudoval za hranicami, stále tak môžeš urobiť do svojich 30 rokov cez Erasmus+. Cudzine zdar! Ak ti prišiel tento rozhovor prínosný, budem rád ak ho podporíš komentom, lajkom alebo zdieľaním.

saia.sk / aiesec.sk / european youth portal / iuventa.sk

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre