Americký sen alebo prečo vycestovať a zažiť Work&Travel

Zatiaľ som ešte v Amerike nebol, ale plánujem ju precestovať. Svoju šancu využiť Work&Travel som ako študent trestuhodne zahodil. Ak by som mal túto príležitosť dnes, neváham ani sekundu. Takto to bilancujem ja po šiestich rokoch od vysokej školy. Ako som už spomínal v blogu o Erasme jedinú vec, ktorú ľutujem je, že som počas štúdia necestoval alebo nebol na výmennom vzdelávacom pobyte. Snáď sa tento blog dotkne všetkých váhavých a motivuje ich do akcie na vykročenie za dobrodružstvom.

Na rozhovor som si pribral skúseného cestovateľa Martina Ferianca. Kamaráta, ktorého poznám vďaka slovenskej snowboardovej komunite.

Na úvod sa nám prosím ťa predstav a povedz niečo o sebe.

Aloha. Volám sa Martin, pochádzam zo Zvolena a mám 24 rokov. Od júna 2017 som čerstvým absolventom Stavebnej fakulty STU v Bratislave v odbore geodézia a kartografia. Rád cestujem, športujem, fotím a snažím sa užívať každý deň na 100%. V minulosti som sa aktívne venoval snowboardingu. Bolo to krásne detstvo s kamarátmi na horách. Po nástupe na STU však už na to nebol čas. Dnes sa rád chodím vyvetrať na 2-3 hodinky na mountain bike, resp. skočím roztiahnuť svaly a pľúca na crossfit. Momentálne sa nachádzam v South Lake Tahoe v Californii na Work&Travel a rozmýšľam, čo ďalej so životom, haha.

Viem, že si už v Amerike po niekoľkýkrát, ale presné číslo nepoznám. Povedz mi prosím koľkokrát to presne bolo a kde všade si pracoval?

V USA som akurát štvrtýkrát. V podstate som za celý čas nezmenil mesto ani miesto práce. Pracujem v meste South Lake Tahoe v jednom hotelovom rezorte. Začínal som prvý rok ako housekeeper. Posledné tri roky pracujem ako Beach house attendant v malom hotelovom snack-bare priamo na pláži jazera, kde servírujeme burgre, hot dogy a iné zdravé jedlá, ako aj prenajímame kajaky. Počas nadčasov som tiež pracoval ako event staff na svadbách, bellman a v zákazníckom servise. Ak by som bol ešte študentom a mohol sa vrátiť do USA aj na budúci rok, určite opäť sem.

Čo ťa motivovalo k tomu, aby si vycestoval do USA? Kto ti prvýkrát pomohol a ktorú agentúru si využil?

Motivácia? Pravdupovediac, už ani neviem. Ja som odmalička rád cestoval a spoznával nové krajiny, kultúry a ľudí vďaka svojmu starému otcovi, ktorý pracoval ako sprievodca a ukázal mi veľký kus Európy, začo mu nesmierne ďakujem. Amerika bola však už iný level. Spomínam si, ako veľmi som chcel ísť študovať počas strednej školy do USA, ale nemali sme na to peniaze. Mama mi vždy spomínala, že mám počkať, a že z VŠ bude americký sen reálnejší. A tak aj bolo. Jeden kamarát raz pridal fotku s komentárom, že pracuje na Work&Travel v South Lake Tahoe, ktoré som poznal zo snowboardových videí ako Mekku amerického snowboardingu. Tak som mu jedného dňa napísal a pomohol mi vybaviť prácu. Nasledujúci deň som už len šťastný utekal podpísať papiere do Student Agency a “Livin‘ A dream” sa mohol začať.

Koľko byrokracie musí človek absolvovať pre schválenie pobytu? Čo to všetko obnáša?

Kto už bol na Work&Travel v USA tak sa asi smeje a prikyvuje hlavou. Áno, “papierovačiek” je viac než dosť. Začne to pohovorom v agentúre, pohovorom so zamestnávateľom, podpísaním pracovnej zmluvy, vypísanie prihlášky, vyplnenie žiadosti o víza s veľmi zaujímavými otázkami typu či som terorista a tak, haha. Následne pohovor na ambasáde a na záver nákup leteniek.

Ako si riešil financie? Mal si nejaký rozpočet? Čo všetko si si musel “zacvakať”? Aké sú v Californií náklady na život?

Celý tento americký sen však vyžaduje určitý vstupný kapitál: poplatok agentúre, víza, letenky, vreckové. Určite využi známosti a ponuky od kamošov, čo už v USA niekde pracovali a boli tam spokojní, pohovor a robotu si tým pádom nájdeš sám a agentúre platíš menší poplatok. Cenu víz veľmi neovplyvníš. Ušetriť peniaze ti dokáže ešte letenka. Využi našich šikovných pelipeckárov alebo sleduj každý deň “deals” na letenky, čo patrí tiež medzi moje hobby, haha. Tiež sa odporúča mať pri vstupe do USA minimálne 900$. Ja som si prvý rok požičiaval peniaze od rodičov, pričom po prvom lete som im splatil dlh a ešte mi aj čo to ostalo. Ďalšie roky som si to už celé zacvakal sám. Nikdy som pritom nešiel do USA iba čisto za zárobkom, ale skôr sa spoznávaním, cestovaním a dobrodružstvom. Čo sa týka nákladov, neviem porovnať napr. s východným pobrežím. Momentálne platíme za apartmán s tromi izbami, veľkou obývačkou a kuchyňou v dobrej lokalite 350$/osobu/mesiac, čo je super. Jedlo je už v podstate ako u nás. Keď si zoberieš, že v Californii je minimálna mzda 10.00$ za hodinu, v pohode z toho vyžiješ, užiješ, precestuješ a ešte aj donesieš domov. Dá sa povedať, že si tu nežijeme zle.

Povedz mi, či si zažil niečo výnimočné pri svojej práci a prečo si sa rozhodol vrátiť aj toto leto?

Ako čerstvý absolvent som mal poslednú možnosť vrátiť sa na celé leto do USA, tak prečo to nevyužiť. U nás by si sa zodrel za 3 mesiace za to, čo tu zarobíš za mesiac a môžeš pritom ešte pocestovať. Vždy som tu bol veľmi spokojný aj so zárobkom, aj s prácou. Výnimočné na tejto práci sú práve ľudia, s ktorými pracuješ. Či už ide o Američanov, Mexičanov alebo J-1 študentov. Okrem toho, máme parádneho šéfa, ktorý nám vie vždy so všetkým pomôcť.

Kde všade si bol, čo všetko si videl, čo “crazy” si zažil, čo by stálo za zmienku?

Precestovali sme takmer všetko to najhlavnejšie z West Coast ako: San Francisco, Sacramento, Reno, Yosemite National Park, Death Valley, Las Vegas, Grand Canyon, Antelope Canyon, San Diego, Long Beach, Los Angeles, Monterey, Santacruz a z východu NYC. Čo crazy som zažil? Asi najviac crazy bolo stretnúť v našom meste medveďa idúceho asi 3 metre oproti nám. Crazy bolo Las Vegas a párty v hociktorom klube, to sa u nás nezažije. Tiež stojí za to vidieť 4th of July v priamom prenose, beerpong a Six flags, čo sú obrovské zábavné parky s kolotočmi.

Aké skúsenosti ti dal pobyt za veľkou mlákou do života?

Medzi benefity určite patrí napr. zdokonalenie sa v angličtine, stretnutie nových super ľudí z celého sveta, cestovanie a samostatnosť. Veľmi milo ma prekvapili priateľskí ľudia, výreční a vždy ochotní pomôcť. Takisto aj náš šéf, keď videl, že Slováci dobre makajú, dostali sme často “overtime” a brával nás na rôzne výlety, čo bola pre nás dobrá motivácia.

Čo by si odporučil študentom, ktorý rozmýšľajú o W&T?

Jednoznačne ísť do toho. Určite to začnite riešiť už niekedy v septembri/októbri. Využite známosti od priateľov kvôli práci, s ktorou boli spokojní. Resp. skúste si nájsť prácu aj na vlastnú päsť priamo v South Lake Tahoe. Určite nebudete ľutovať. Výber miesta je veľmi dôležitý. A keď sa už sem dostanete určite čo najviac cestujte, lebo hlavne príroda v Amerike je neuveriteľne krásna.

Na záver priestor pre teba. Chcel by si niekoho spomenúť alebo niekomu poďakovať, prípadne niečo doplniť na čo som sa nespýtal?

Veľká vďaka patrí rodičom, ktorí mi prvé leto požičali peniaze. Zároveň ďakujem všetkým super ľudom, čo som tu stretol a vďaka ktorým sa sem rád vraciam. Ak rozmýšľaš o W&T, určite to stojí zato. Rozhodne ti to viac dá ako zoberie.

Martinovi veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Cením si jeho ochotu, pretože toto všetko vzniklo cez emaily a messenger. Želám mu ešte krásny zvyšok leta v Amerike a úspešný štart do života po škole. Verím, že ťa článok nakopol, a že budúci rok odpáliš najlepšie leto svojho života aj ty. 🙂

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre