Si absolvent, hľadáš prácu a nedarí sa ti? Takto to zvládneš do 5 dní alebo skôr

O Talentway som sa dozvedel na marcovom Profesiadays a dovtedy som vôbec nevedel, že niečo také existuje. Je to projekt, ktorý mi bol od prvej sekundy sympatický. Pomáhajú študentom, aby už počas štúdia získali praktické skúsenosti a rozvíjali svoje talenty, či silné stránky. Ako píšu na ich stránke Talentway pomáha študentom rozvíjať ich potenciál a kreativitu, pracovať v tímoch, budovať si vzťahy a partnerstvá. Na JobLab-e som sa bol o tom osobne presvedčiť.

Súhrou okolností sa ku mne cez Facebook dostala udalosť s názvom JobLab. Táto udalosť bola určená pre študentov 4-5. ročníka alebo absolventov vysokých škôl. Keďže som absolvent (síce už niekoľko rokov po škole), základnú podmienku som splnil a zo zvedavosti som sa prihlásil. Bola to 5 dňová akcia, ktorá prebiehala na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. Každý deň sa JobLab odohrával zhruba 4 hodiny (9:00-13:00). Prvý a posledný deň som nechcene vymeškal z osobných dôvodov, ale so zvyškom sa s tebou veľmi rád podelím. Priblížim ti JobLab z pohľadu účastníka.

Program 5-dňového JobLabu bol pestrý. Prvý deň (na ktorom som nebol) sa preberalo všetko dôležité ohľadom životopisu. Životopis je dokument číslo 1, ktorý potrebuješ „vymakať“ na to, aby si na pracovnom trhu uspel. Je to len prvý krok, ktorý ťa priblíži k zamestnávateľovi, pokiaľ zaujmeš. Čo je v tejto dobe moderné, ako rozmýšľajú personalisti, čo má a čo nemusí životopis obsahovať nám ochotne poradila Mirka.

Deň číslo 2 sa niesol v znamení Excelu. Prečo bol do JobLab-u zaradený Excel? Pretože sa s ním stretneš skoro v každej práci a mal by byť akousi základnou výbavou tvojich „skillov“. Po dlhej dobe som si znova sadol do počítačovej učebne a počúval vysokoškolského lektora. Precvičili sme si prácu s jednoduchou databázou a zoznámili sme sa so základnými funkciami, ktoré tento program ponúka. Ak si sa s Excelom počas školy nekamarátil alebo si ho vôbec nepoužíval, niečo by sa na teba počas výučby určite nalepilo.

Tretí deň sme strávili pohovormi. Pripravili sme si vlastné životopisy a mali sme si rozmyslieť oblasť alebo konkrétnu pozíciu, o ktorú máme záujem. Každý z účastníkov JobLab-u absolvoval úvodný pohovor a dostal úprimný „feedback“ na zodpovedané otázky spolu so CV-čkom. Ak si ešte neabsolvoval žiadny pohovor, toto je neskutočne prínosná skúsenosť, ktorá je tvojou konkurenčnou výhodou a dokáže ti obrovským spôsobom pomôcť. Druhá čas dňa bola venovaná rozhovoru so zamestnancom firmy Adient. Priblížil nám jeho kariérnu cestu a bol naozaj otvorený každej otázke. Mali sme priestor na priateľskú diskusiu, takže možnosť dozvedieť sa čokoľvek zaujímavé bola veľká.

Vo štvrtok bola celá skupina pozvaná do firmy Adient na návštevu. Veľmi milo nás privítali a pripravili pre nás slušný program. Na úvod nám boli predstavené bohaté benefity spoločnosti. Uvediem len malú ochutnávku na predstavu: Jazykové kurzy hradené zamestnávateľom, 13. plat, športové aktivity, lepšia zdravotná starostlivosť, príspevok na presťahovanie, masáže na pracovisku a mnoho ďalších, ktoré si nepamätám lebo len o benefitoch bola polhodinová prednáška. Následne sme si prešli každé oddelenie firmy, aby sme spoznali celkový proces. Skvelé na tom bolo, že sme prišli do kontaktu so zamestnancami a mohli sme sa pýtať na všetko. Nasledovali prednášky manažérov finančného oddelenia a oddelenia ľudských zdrojov. Nesmiem zabudnúť spomenúť, že nás perfektne pohostili a na záver aj obdarovali.

Piaty deň klubu (ktorý som tiež neabsolvoval) bol zameraný na finalizáciu životopisov, prípravu na pohovor a výber reálnej pozície z aktuálnej ponuky. Dohodnutie pohovoru v spoločnosti, ktorá má záujem o mladých šikovných a hlavne talentovaných ľudí.

Prečo sa ti oplatí zoznámiť sa s Talentway a absolvovať jeden z ich klubov? Ak si absolvent vysokej školy a nevieš sa na pracovnom trhu zorientovať, nič ti nepomôže viac ako Talentway. Pomôžu ti zistiť v čom si dobrý, objavia v tebe tvoje talenty, zistia aká si osobnosť, celkovo ťa nasmerujú. Prekonzultujú s tebou CV-čko, pripravia ťa na pohovor, spolu s nimi sa môžeš dostať priamo do reálnej spoločnosti a pozrieť sa ako to tam funguje. Ak budeš mať záujem o pracovnú ponuku z ich zoznamu, všetko zjednodušia, v každom smere poradia, aby bol tvoj kariérny štart hladký a plynulý. Skúsenosť na nezaplatenie (a ty ju máš zdarma) tak prečo ju nevyužiť? Kiežby Talentway existoval, keď som školu dokončil ja. 😀

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre