Otázky na pohovore, ktoré zaručene zaznejú. Viete, ktoré to sú?

Otázky na pohovore mladyinzinier.sk

Pohovory dokážu byť nevyspytateľné, ale tiež do veľkej miery predvídateľné. Ak ideš na pohovor do personálnej agentúry, splnil si prvé predpoklady, ale potrebné je prejsť aj recruiterovým výberom. Ak uspeješ, pošlú ťa na ďalšie kolo pohovoru priamo ku klientovi (potenciálnemu zamestnávateľovi). Pracovné pohovory v personálnych agentúrach sa môžu mierne líšiť od pohovorov priamo vo firmách, ale v monohých prípadoch sú podobné.

Na 90% sa na pohovoroch personalisti pýtajú tie isté alebo mierne upravené otázky stále dookola. Ako ich najlepšie zodpovedať je doslova alchýmia, pretože každý personalista je iný a ako sa hovorí 100 ľudí 100 chutí. Aby si dokázal predvídať a pripraviť sa na to, čo ťa čaká, tu je zoznam otázok, ktoré zaručene zaznejú:

1# POVEDZTE NÁM NIEČO O SEBE

Ak si myslíš, že vieš o sebe povedať tie najdôležitejšie veci bez toho, aby si mal odpoveď premyslenú, si na omyle. Zamysli sa nad 3 – 4 vecami, ktoré si dosiahol a sú v súlade s pozíciou, o ktorú sa uchádzaš. Povedz kto si, aké máš kariérne pozadie, čomu sa venuješ a prečo si vhodný na túto pozíciu (daj im dôkazy). Vyzdvihni svoje najdôležitejšie úspechy a ak sa dajú určite ich kvantifikuj alebo vyčísli. (napr. vylepšenie procesu na linke zabezpečilo úsporu 15.000 € za pol roka alebo vytvorenie a správa firemnej Facebook skupiny s 5.000 fanúšikmi) Nezabudni spomenúť svoju vášeň a prejaviť entuziazmus.

2# ČO VIETE O NAŠEJ SPOLOČNOSTI?

Ak nevieš nič o spoločnosti, v ktorej sa uchádzaš o pracovné miesto, zmaril si si všetky šance, pokazil si prvý dojem a môžeš to rovno zabaliť. Naopak ak si si naštudoval všetky dostupné zdroje o firme, tvoja šanca uspieť sa zvyšuje. Pri odpovedi povedz, čo ťa najviac zaujíma a fascinuje. Vyzdvihni ich produkt, službu, firemnú kultúru a pod. Nechaj prejaviť svoj záujem a kľudne sa opýtaj na nejaký detail o firme 😊

(Prvotný zdroj informácií o firme je webová stránka a profily na sociálnych sieťach. Zisti si „pikošky“ ako firemné úspechy a míľniky, ako dlho existujú, s kým spolupracujú, na akých trhoch pôsobia, ich najväčšie novinky, reklamná kampaň, aké sú ich hlavné služby alebo produkty,…)

3# ČO VÁS ZAUJALO NA TEJTO POZÍCIÍ? PREČO CHCETE PRE NÁS PRACOVAŤ?

Aj pri tejto otázke využiješ svoj prieskum a informácie, ktoré si zistil, pri štúdiu pozície a spoločnosti. Podľa pracovného inzerátu vieš presne, čo hľadajú. Vyzdvihni svoje benefity a zdôrazni svoj prínos pre spoločnosť. Nechaj prejaviť svoju motiváciu a entuziazmus a maj prichystaný argument prečo. Pri tejto otázke môžeš zvoliť podobnú stratégiu na tvorbu odpovede ako pri otázke číslo 9.

4# AKÉ SÚ VAŠE SILNÉ STRÁNKY?

Dôležitá vec pri tejto otázke je relevantnosť. Tvoje silné stránky by mali byť v súlade s pozíciou, o ktorú máš záujem. Zamysli sa teda nad tým, aké silné stránky by mal mať ideálny pracovník na onej pozícií a zisti, či tieto vlastnosti ovládaš. Ako tvoje silné stánky alebo výhody môžeš vyzdvihnúť aj tvoje skúsenosti z predchádzajúcej práce alebo projektu. Taktiež by si mal mať pripravený príklad, kedy sa tvoja silná stránka prejavila. Ak by si odpovedal, že medzi tvoje silné stránky patrí komunikatívnosť alebo komunikácia, mal by si toto tvrdenie podložiť aj konkrétnym faktom.

PRÍKLAD: Jednou z mojich silných stránok je komunikácia. Túto vlastnosť som zdokonaľoval absolvovanými školeniami a samozrejme v praktickej komunikácií ako pracovník zákazníckej podpory…

5# POVEDZTE MI ASPOŇ JEDNÚ ZLÚ VLASTNOSŤ

Blbá otázka však? Ešte blbšie by bolo, keby si odpovedal, že žiadne nemáš. Každý z nás má zlé vlastnosti, ale ako o nich hovoriť, aby nevyzneli negatívne a aby sme si sami nesabotovali vlastný úspech? V prvom rade je dôležité vybrať si vlastnosť, ktorá ťa automaticky z výberového procesu nevyradí (Napr. strach z hovorenia pred ľuďmi). Máme ju väčšinou všetci, ale jednoduchým tréningom sa dá odstrániť.

PRÍKLAD: V minulosti som mal problém s riešením konfliktov. Ak som sa nachádzal v konfliktnej situácií, zvykol som ustúpiť. Zistil som, že to, čo potrebujem na sebe zlepšiť je moja asertivita. Vyhľadal som pomoc a zaplatil si celodenný tréning, kde som sa naučil ako túto vlastnosť posilniť. Dnes môžem povedať, že som človek, ktorý konflikty rieši a neustupuje pred nimi (Maj prichystaný príklad, ako si vyriešil svoj posledný konflikt).

10 otázok na pohovore mladyinzinier.sk

6# KDE SA VIDÍTE O 5 (10) ROKOV?

Nikto nedokáže predvídať, čo bude za 5 rokov, pokiaľ nemáš doma krištáľovú guľu. 😀 Chcem tým len povedať, že je naozaj ťažké plánovať tak ďaleko do budúcnosti. Personalista touto otázkou sleduje, či máš záujem o dlhodobú spoluprácu a zároveň, či máš nejaké kariérne ciele, prípadne stratégiu ako sa k nim dopracovať. Kľúčovým je vyjadriť záujem o firmu z dlhodobého hľadiska.

PRÍKLAD: Vo vašej firme vidím obrovskú perspektívu a verím, že mám potenciál na to, aby som v nej kariérne rástol. Najbližšie (2-3) roky by som sa chcel sústrediť na to, aby som sa stal odborníkom na tejto pozícií. Neskôr si viem predstaviť prijať viac zodpovednosti a byť väčším prínosom.

7# ČO VÁS V PRÁCI MOTIVUJE?

Pri tejto otázke sa vyvarujte hovoriť o peniazoch, i keď vieme, že peniaze vedia byť častokrát tým najsilnejším motorom motivácie. Pre úprimnosť a autentickosť tvojej odpovede si predstav, čo sa dialo v tvojej predchádzajúcej práci, keď si mal úspešný deň. Pri odpovedi si môžeš pomôcť aj zamyslením sa nad tým, čo ťa najviac na tvojej práci baví.

Môže to byť pochvala za odvedenú prácu, práca so skvelým tímom ľudí, povýšenie, keď vidíš pozitívne výsledky svojej práce, tvorba stratégie, dosahovanie cieľov, osobné naplnenie, práca v súlade s osobnou alebo firemnou víziou a pod.

8# PREČO STE UKONČILI PREDCHÁDZAJÚCI PRACOVNÝ POMER?

Pri tejto otázke si daj veľký pozor, aby si o svojom bývalom zamestnávateľovi nehovoril negatívne. Aj keď bol tvoj bývalý šéf idiot alebo tvoji kolegovia boli v práci neznesiteľní, nehovor o tom. Je to neprofesionálne. S týmto majú problém úprimní ľudia ako som ja. 😀 Radšej povedz, že sa tvoja práca stala rutinou, že si mal pocit stagnácie a teraz hľadáš nové príležitosti, kde môžeš opäť rásť a každý deň sa znova tešiť do práce.

9# PREČO BY SME SI MALI VYBRAŤ PRÁVE VÁS?

Toto je tvoj priestor a príležitosť na prejavenie. Dobre si preštuduj pracovný inzerát a sústreď sa na to, čo hľadajú. Vyznač si najdôležitejšie zodpovednosti, osobnostné predpoklady a zručnosti. Zamysli sa nad tým ako sa tvoje skúsenosti a schopnosti zlučujú s vyznačenými predpokladmi, priprav si svoje top 3 dôvody a vymysli svoju odpoveď. Je skvelé ak tvoje prednosti môžeš podložiť reálnymi skúsenosťami alebo príkladmi z praxe. Pri odpovedi nezabudni byť nadšený a sebavedomý.

10# MÁTE NA NÁS NEJAKÉ OTÁZKY?

Zvyčajne na každom pohovore dostane priestor na otázky aj kandidát. Je teda prirodzené mať prichystané vlastné otázky a prejaviť tak svoj záujem o pozíciu. Tvoje otázky by sa mali týkať konkrétnej pozície alebo firmy, v ktorej chceš pracovať. Aké otázky by si mal personalistovi klásť na pohovore? Dozvieš sa v nasledujúcom blogu.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre