Návod ako nezostať po vysokej škole na úrade práce

Práce je na pracovnom trhu aktuálne dosť. Keď je človek šikovný a má záujem pracovať, prácu si určite nájde. Prečo sa teda veľké množstvo absolventov nedokáže po škole zamestnať? Dôvodom sú väčšinou prehnané očakávania, slabé pracovné návyky, ale najväčšou príčinou je nedostatok pracovných skúseností.

Základný problém je do veľkej miery absencia prepojenia teórie s praxou. Je viac výnimkou ako pravidlom, že školy aktívne spolupracujú s podnikmi, ktoré by absolventom ponúkali stáže, témy na záverečné práce alebo pracovné miesta okamžite po doštudovaní.

Ďalší problém je, že študentov na školách nikto neučí ako sa zamestnať, nikto ich nepripravuje na to, čo ich čaká po škole. Nevedia ako sa majú predať, ako sa správne uchádzať o prácu, atď. Nečudujem sa, že sa nevedia uplatniť na pracovnom trhu. Jednoducho nevedia ako. Ani ja som to nevedel.

AKO SA ZAMESTNAŤ, KEĎ IM NIKTO NEHCE DAŤ ŠANCU?

Pozrime sa na to inak. Vezmime si, že bežný študent vysokej školy študuje 5 rokov. (5 rokov je obrovské množstvo času). Ak by sa študent počas semestrov venoval výhradne len štúdiu, stále mu ostane 2; 2,5 alebo 3 mesiace voľného času cez leto. Záleží to od jeho šikovnosti ako zvládne skúšky. Vezmime do úvahy priemer 2,5 mesiaca voľna za rok a vynásobme toto číslo počtom rokov štúdia (2,5 x 5 = 12,5). Dostaneme 12,5 mesiaca voľného času. Z toho vyplýva, že z piatich rokov štúdia, má priemerný študent vysokej školy viac ako jeden rok voľno.

Ak počas „tohto roka“ študenti nenadobudnú žiadne pracovné skúsenosti je potom zvláštne čudovať sa, že ich nikto nechce zamestnať. Skúste sa vcítiť do pozície zamestnávateľa a opýtajte sa samých seba, či by ste zamestnali do vlastného podniku podobného človeka? Pravdepodobne nie alebo sa mýlim? Existuje nejaké riešenie? Rozhodne áno.

TREBA SA PUSTIŤ DO PRÁCE UŽ POČAS ŠTÚDIA.

V prvom rade využiť každé leto na 100%. Dnes tu je viac možností ako kedykoľvek predtým. Skúsim načrtnúť alternatívy, ktoré ti zaručene umožnia zvýšiť hodnotu a získať pracovné skúsenosti.
Najlepšiu vec, akú môže pre seba študent počas štúdia urobiť je pracovať a teda získavať skúsenosti. Po ukončení štúdia si zabezpečí jednoduchší štart do života. Pracovať sa dá brigádne, na dohodu, čiastočný úväzok, akokoľvek. Nemyslím však hocakú prácu. Dôležité je, aby práca korešpondovala s oblasťou štúdia a s oblasťou budúceho povolania. Napríklad študent práva by mohol popri škole pracovať v advokátskej kancelárii, strojár by si mohol vybaviť prácu alebo letnú stáž v automobilke.

AKÉ SÚ MOŽNOSTI? NEOBMEDZENÉ 🙂

PROJEKTY URČENÉ ŠTUDENTOM A ABSOLVENTOM

Projekty ako Challengest, Nextria, Talentway alebo AIESEC spomínam v Ebooku CV ŤAHÁK – AKO NA ŽIVOTOPIS. Ak si o nich ešte nepočul, stiahni si ebook alebo si ich „vygoogli“. Pre vysokoškolákov je tu aj národný projekt podporovaný štátom a európskymi dotáciami s názvom vysokoškoláci do praxe. Zapoj sa aspoň do jedného z nich a máš o jednu pracovnú skúsenosť do životopisu naviac.

STÁŽE

V ponuke stáží sú pokrokovejšie zahraničné firmy. Výhoda je, že veľa z nich pôsobí aj na Slovensku. Nemaj strach ich osloviť. Buď proaktívni a priprav si príležitosť napr. pre písanie záverečnej práce alebo reálnu pracovnú ponuku.

Ďalšia skvelá stránka, ktorú by si mal preskúmať je azu.sk. Nájdeš tam zoznam stáži, projektov, brigád, zoznam voľných záverečných prác alebo pracovné ponuky. Projekt, ktorý prepája štúdium s praxou. Presne to, čo potrebuješ.

Máš svoju vysnívanú firmu, v ktorej túžiš pracovať, ale nevieš, ako sa do nej dostať? Porozmýšľaj, čo im môžeš ponúknuť a oslov ich. Čo tak navrhnúť prácu zadarmo. Aj to je jedna z ciest. Protihodnotou za tvoju prácu bude získanie vedomostí a hlavne skúseností. Budeš sa učiť, ako to vo firme funguje a týmto spôsobom preukážeš ozajstný záujem.

BRIGÁDY

Múdry Google ti našepká, kde všade sa dá brigádovať. Len pre zaujímavosť pozri brigada.sk alebo junglee.sk. Prelustruj tiež pracovné portály (profesia, kariera) alebo internetového sprievodcu trhom práce istp.sk. Aj tam určite nájdeš ponuky na brigády, prípadne stáže.

DOBROVOĽNÍCTVO

Ak nevieš, čo s voľným časom alebo sa nebodaj nudíš, staň sa dobrovoľníkom. Prečítaj si aké benefity so sebou nesie dobrovoľníctvo a ako ti môže pomôcť v kariére.

LETO ZA HRANICAMI

Ak si jazykovo vybavený, najlepšie čo pre seba môžeš spraviť je vycestovať von. Zahraničná skúsenosť, či je to Erasmus, Work&Travel alebo čokoľvek iné tvoj životopis „boostne“ neuveriteľným spôsobom. Ak náhodou študuješ v Čechách užitočné pre teba bude cesta pro mladé alebo proudly.

Dúfam, že ti neunikol žiadny odkaz v tomto článku a preskúmal si všetky možnosti.

Ako správne osloviť ľudí na druhej strane, aký životopis poslať a ako všetko učesať tak, aby si vybrali práve teba? Ak potrebuješ pomôcť, ozvy sa mi cez formulár a spoločne určite nájdeme riešenie.

Mal pre teba tento článok hodnotu? Podpor ho a pošli ďalej aj svojím priateľom.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre