Dobrovoľníctvo ti dokáže pomôcť v kariére! Zisti ako a prečo

Počas vysokej školy som sa pravidelne každé leto minimálne týždeň venoval dobrovoľníckej činnosti ako animátor na detských táboroch. Tieto chvíle boli plné zážitkov a keby som mal príležitosť zažiť ich ešte raz, ani sekundu neváham a vrátim sa späť. Tábory organizovala moja skvelá kamarátka, ktorá je psychologička. V čase, keď som si hľadal prácu mi vnukla jednu zaujímavú myšlienku. Povedala: „Uveď do životopisu, že si pracoval s deťmi“ a ďalej s ľahkosťou objasnila: „Ak niekto uvidí túto informáciu, automaticky bude vedieť, že nemôžeš byť zlý človek“.

Neskôr som objavil profesionálnu sociálnu sieť LinkedIn, na ktorej nájdeš presne vyhradený priestor pre uvedenie dobrovoľníckej činnosti. Tento priestor tam nebol od začiatku a tiež tam nie je náhodou. Podľa dát, ktoré nazbieral LinkedIn, až 41% zamestnávateľov považuje dobrovoľnícku prácu rovnako dôležitú ako prácu, ktorá je platená.

Každý kto pracuje bez nároku na odmenu, to robí z nejakého dôvodu, ktorý je väčšinou ušľachtilý. Z toho jednoducho vyplýva, že ak niekto pomáha, venuje svoj čas, energiu, niekedy aj peniaze a robí to nezištne, musí byť dobrý človek. Kto by nechcel takých ľudí vo svojom tíme? Asi preto je dobrovoľníctvo zohľadňované u viacerých zamestnávateľov ako jeden z ďalších faktorov pri výberovom a následne rozhodovacom procese.

AKÉ BENEFITY SO SEBOU NESIE DOBROVOĽNÍCTVO A PREČO BYŤ DOBROVOĽNÍKOM?

1# Pomáhaš a nezištne dávaš, čo je skvelá skúsenosť. Robíš tento svet lepším. Môžeš zažívať viac šťastia, radosti, naplnenia alebo nájsť svoj zmysel.

2# Spoznávaš nových ľudí, získavaš kontakty, buduješ priateľstvá, jedným slovom „Networkuješ“.

3# Získavaš pracovné skúsenosti. Dobrovoľníctvo je plnohodnotná skúsenosť, ktorú dokážeš použiť do svojho „CV-íčka“. Takáto skúsenosť ako nepatrný detail v tvojom životopise môže byť tvojou konkurenčnou výhodou.

4# Ak si odviedol naozaj skvelú prácu, vypýtaj si referencie, ktoré môžeš opäť použiť vo svoj prospech, či v životopise alebo LinkedIn profile.

5# Cielene môžeš využiť túto skúsenosť, aby si sa naučil alebo vylepšil zručnosť, ktorú potrebuješ. Napr. osvojiť si cudzí jazyk alebo prácu na počítači v novom programe.

Moja posledná dobrovoľnícka skúsenosť bola na TEDxBratislava 2017. Zažil som úžasnú synergiu, perfektné pocity, tisícky úsmevov, pozitívne ohlasy a spätnú energiu od účastníkov TEDx-u. Uvedomil som si, že v živote je dôležité vykonávať činnosti, pri ktorých sa cítime šťastní a naozaj živí. Činnosti, ktoré nás dobíjajú energiou aj napriek fyzickej námahe. Bol to pre mňa obrovský zážitok. Keby si to chcel zažiť na vlastnej koži aj ty, skús sa zaregistrovať TU.

KDE BY SI MOHOL POMÔCŤ A PRIDAŤ RUKU K DIELU?

Na túto otázku poznám jednoduchú odpoveď. Zamysli sa nad oblasťou, v ktorej by si chcel pomáhať a jednoducho použi Google. Získaš neobmedzené možnosti. Ak si študent, ideálne bude ak spojíš oblasť štúdia s oblasťou dobrovoľného pôsobenia. Len pre zaujímavosť uvádzam niektoré zdroje, ktoré by sa ti mohli zapáčiť:

Dobrovoľnícka služba v EU mladiinfo.sk
10 najlepších zahraničných dobrovoľníckych organizácií
Najlepšie zahraničné dobrovoľnícke programy 2017
Cestuj a rob dobrovoľníka v zahraničí cez workaway
Dobrovoľníci v Bratislave

Zlo plodí len zlo a naopak, čo i len malý kúsok dobra vytvára na svete dobra viac. Ak máš možnosť niekomu akokoľvek prispieť alebo pomôcť, robíš tento svet lepším a krajším miestom. Amen.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre