Čo by si poradil svojmu o 10 rokov mladšiemu ja?

cestovanie v čase mladyinzinier.sk

Pri príležitosti mojich nedávnych narodenín som sa zamyslel nad tým ako som prežil poslednú dekádu svojho života. Urobil by som niečo inak? Pravdepodobne áno, ale rozhodne neľutujem žiadne z mojich rozhodnutí.

Viem, že na to nevyzerám, ale čas mi už na chrbát nakreslil tretí krížik. Sú to tie najlepšie roky? Neviem. Žijem v nastavení, že vek je pre mňa len číslo a nič neznamená. Jedna z mojich obľúbených otázok, ktoré sa pýtam starších (skúsenejších) ľudí je, čo by si poradil svojmu o 10 (20, 30) rokov mladšiemu ja, kebyže ho stretneš. Je zaujímavé počúvať, čo ľudia ľutujú, aké chyby urobili a ako by konali inak s vedomosťami a skúsenosťami, ktoré majú dnes. Keď sa nad tým zamyslíme dostať tieto rady a neopakovať podobné chyby aj v našich životoch je obrovským darom.

Keby som mal stroj času a dokázal by som sa dnes stretnúť s mojim o 10 rokov mladším ja, moja „message“ by znela:

1# Uč sa cudzí jazyk. Budeš ho potrebovať a vždy sa ti zíde. Otvorí ti dvere do sveta. Môžeš pracovať na diplomovke pre zahraničnú firmu, môžeš cestovať po celom svete a pravdepodobne sa vždy dohovoríš, môžeš pracovať v zahraničí a pre tvoju kariéru je do veľkej miery nevyhnutný.

2# Čas vysokoškolského štúdia využi starostlivo. Zaujímaj sa o svoj obor a počas školy získavaj pracovné skúsenosti, brigáduj a stážuj. Kontaktuj firmy v odbore už od začiatku štúdia, nie len na konci. Tvoja aktivita sa ti zúročí skúsenosťami.

3# Vycestuj do zahraničia. Nikdy nebude lepšia príležitosť ako teraz. Ak sa bojíš ísť sám, nájdi si kamoša alebo partiu ľudí, s ktorými to spoločne zvládneš. Bojíš sa, že sa nedohovoríš? To je dobre. Aj napriek tomu to urob. Už to zvládlo veľa ľudí pred tebou a zvládneš to aj ty!

Keby keby mladyinzinier.sk

4# Zo zarobených peňazí vždy odlož minimálne 10% až 20%. Ušetrené peniaze investuj do viacerých zdrojov, vytvor si investičné portfólio, diverzifikuj riziko, investuj do nehnuteľností, cenných kovov a kryptomien. Nech tvoje peniaze zarábajú ďalšie peniaze. Ak sa niekedy dozvieš o Bitcoine vezmi všetky dostupné financie a investuj ich. O 10 rokov budeš vysmiaty 😀

5# Začni tvoriť pasívne príjmy, aby si nikdy nemusel byť závislý od jediného príjmu. Študuj peniaze a úspešných ľudí. Ak chceš byť finančne zabezpečený, vymysli systém, ktorý bude zarábať peniaze. V práci ešte nikto nikdy nezbohatol.

6# Nikdy sa neprestaň vzdelávať. Vytvor si vášeň pre učenie a prečítaj aspoň 10 kníh za rok. To, čo sa naučíš, aplikuj do života ak to pôjde.

7# Maj jasno v tom, čo chceš a kam smeruješ. Raz za rok sa na pár dní zamysli, rozhodni sa, čo chceš, stanov si ciele, napíš ich na papier, rozpracuj ich, popíš postup ako ich dosiahneš a choď za nimi. Ak stále nevieš, čo chceš, hľadaj to. Buď otvorený novým príležitostiam a skúšaj nové veci.

8# Raduj sa zo svojho zdravia a užívaj si ako to len ide. Neseď doma keď ťa volajú na výlet, chatu alebo na pivo. Buď aktívny a obklop sa pozitívnymi ľuďmi, s ktorými je všetko možné.

9# Buď vďačný. Pestuj túto vlastnosť. Máš milión dôvodov prečo byť vďačný. Máš rodinu, si zdravý, máš čo jesť, máš kde bývať a máš sa kam vrátiť. Vďačnosť je základom úspechu v živote. Začínaj a konči s ňou každý deň. Pred spaním si povedz 3 veci, ktoré sa ti v konkrétny deň podarili. Ráno si uvedom, čo všetko máš a poďakuj za to.

Máš aj ty rady pre svoje o 10 rokov mladšie ja? Podeľ sa s nimi do komentu. Ani nevieš komu tým pomôžeš alebo zmeníš život. Ak sa ti článok páčil, podpor ho „like-om“ alebo ho pošli do sveta zdieľaním.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre