Ako sa pripraviť na pohovor. Existuje návod na úspech?

príprava na pohovor mladyinzinier.sk

Hneď na úvod ti poviem, že žiadny špeciálny návod na úspech bohužiaľ neexistuje. Ak by ti niekto tvrdil, že áno, jednoducho klame. Za úspešným pohovorom sa väčšinou skrýva zmes sympatií, dobrých odpovedí a vzájomnej chémie. Dá sa z týchto vecí niečo ovplyvniť? To, či človek zapadne do tímu je nemožné predpokladať. O tom rozhodne personalista. Avšak je tu mnoho vecí, ktoré sa ovplyvniť dajú ako prvý dojem, reč tela, seba-prezentácia a pripravenosť.

Ak chceš svoj úspech na pohovore naplno ovplyvniť, tu je zoznam základných vecí, ktoré musíš mať pred pohovorom „zmáknuté“:

VIEŠ KAM IDEŠ A S KÝM SA MÁŠ STRETNÚŤ

Zistil si si presnú trasu na miesto konania pohovoru a približný čas, ktorý stráviš cestovaním. Rátaj s nepredvídateľnými udalosťami (napr. počasie, dopravná situácia, zápcha a pod.) a určite si daj časovú rezervu 20-30 min. Meškanie na pohovor nie je nič hrozné, čo sa nedá ospravedlniť, ale byť na čas je rozhodne lepšie. Je slušnosť pamätať si meno osoby, s ktorou sa máš stretnúť, pretože na recepcií sa ťa určite budú pýtať s kým máš dohodnuté stretnutie.

O FIRME VIEŠ VŠETKO

Ak ideš na pohovor do konkrétnej firmy, je tvojou povinnosťou zistiť si o nich akékoľvek informácie zo všetkých dostupných zdrojov (firemný web, profily na sociálnych sieťach FB, LinkedIn, YouTube kanál). Vedomosť zaujímavých detailov o firme ti len pridáva na kredite a v očiach potenciálneho zamestnávateľa vzbudzuje záujem. Ak ideš na pohovor do personálnej agentúry nie je od veci vedieť niečo aj o konkrétnej agentúre.

OBLEČENIE

Šaty robia človeka o tom netreba diskutovať. Preto si v deň pohovoru obleč šaty, v ktorých vyzeráš dobre a cítiš sa sebavedomo. Chceš predsa urobiť dojem. Je rozumné skontrolovať v ako sú stave konkrétne šaty a obuv deň pred pohovorom. Ešte rozumnejšie je zistiť aký vládne vo firme ”dress code“ (spôsob ako sa ľudia vo firme obliekajú) a svoje šaty tomu jednoducho prispôsobiť.

REČ TELA

Pamätaj na pevný stisk pri podaní rúk, očný kontakt, úsmev, miernu gestikuláciu a pridaj zrozumiteľnú komunikáciu. Zabudni na hranie sa s vlasmi alebo s perom, hryzenie si do pery alebo prekrížené ruky.

PRIPRAVENÝ NA ZÁKLADNÉ OTÁZKY

Bez prípravy na základné otázky budeš možno zaskočený a zistíš ako sa sám nepoznáš. Bežné otázky typu povedzte nám niečo o sebe, kde sa vidíte o 5 rokov alebo aké sú vaše silné a slabé stránky môžu vyznieť zdanlivo jednoducho, ale jednoduché vôbec nie su. Ak si ešte nebol na pohovore, pomáha ak si svoje pripravené odpovede precvičíš nahlas a prerozprávaš napr. pred zrkadlom alebo s blízkou osobou.

POZNÁŠ SVOJU HODNOTU

Na väčšine pohovoroch zaznie otázka o platových očakávaniach. Buď teda pripravený, že aj ty budeš musieť zodpovedať túto otázku. Ak chceš na pohovore uspieť mal by si vedieť ako sa pohybujú platy na podobných pozíciách, urobiť si vlastný prieskum trhu, nespoliehať sa na jeden zdroj informácií o plate, ale mať ich viac a na základe týchto informácií, tvojich pracovných skúseností a najvyššieho ukončeného vzdelania by si mal stanoviť sumu, ktorá sa stretne s trhovou hodnotou pozície a tvojou spokojnosťou. Jednoduché však? Viem, že ani nie a preto musíš byť vpred pripravený. Pre základný prehľad platov na Slovensku pozri platy.sk, kontaktuj personálne agentúry alebo ľudí v odbore.

MÁŠ PRIPRAVENÉ SVOJE OTÁZKY

Na záver pohovoru dostáva priestor na otázky aj kandidát. Priprav si niekoľko otázok o konkrétnej pozícií alebo firme a kľudne si ich napíš na papier. Často sa stáva, že ti v tom strese vyletia z hlavy. Ak ich budeš mať napísané na papieri, preukážeš tým, že si príprave na pohovor naozaj venoval čas. Kvalitou svojich otázok prejavíš úprimný záujem o pozíciu a dokážeš sa tak odlíšiť od ostatných uchádzačov.

ZISTI KEDY MÔŽEŠ OČAKÁVAŤ ODPOVEĎ

Pohovor by nemal skončiť bez toho, aby si nevedel, čo bude ďalej nasledovať. Je úplne normálne a slušné spýtať sa koľko bude výberový proces trvať a kedy by si mohol očakávať odpoveď. Tiež je vhodné opýtať sa, či vyrozumejú aj neúspešných kandidátov.

SI AKTÍVNY AJ PO POHOVORE

Po pohovore napíš ďakovný email. Mnoho ľudí to nerobí a to ti dáva opäť príležitosť odlíšiť sa od väčšiny. Úprimne sa poďakuj za čas, ktorý ti venovali a opäť vyjadri svoj záujem o pozíciu.

 

3 JEDNODUCHÉ TIPY NA ÚSPEŠNÉ ZVLÁDNUTIE POHOVORU

1. Príprava
Ísť na pohovor bez prípravy a spoliehať sa na „freestyle“ je jednoduché podcenenie. Venuj dostatok času príprave pretože je kľúčová.

2. Počet opakovaní
Nikto učený z neba nespadol. Každý profesionál bol raz začiatočník. Druhým kľúčom k úspechu je tvoj tréning a počet opakovaní. Čím viac pohovorov absolvuješ, tým budeš viac vytrénovaný, viac sebavedomý a ostrieľaný. Absolvuj čo najviac pohovorov, pretože každý pohovor je tvoja cenná skúsenosť. Tie najhoršie bývajú zvyčajne najväčším učiteľom.

3. Pozitivita
Nikto nemá rád zamračených ľudí, ktorí sa sťažujú. Daj si pozor, aby si takto nepôsobil. V deň pohovoru buď dobre oddýchnutý a skvelo naladený. Dobrá nálada a pozitívny prístup je základ úspechu. Nech pohovor dopadne akokoľvek, ber ho od začiatku ako pozitívnu skúsenosť a určite sa usmievaj.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre