AKO SA MI PODARILO ZAMESTNAŤ VO FIRME, PRE KTORÚ SOM CHCEL VŽDY PRACOVAŤ

Pochádzam zo Žiliny, študoval som vo Zvolene a chcel som pracovať v Bratislave. Pýtaš sa prečo? Hádam stačí keď poviem, za všetkým hľadaj ženu.  Po ukončení "výšky" som mal jasno, kde presne chcem pracovať. Bola to firma IKEA (v tej dobe ešte Swedspan & Swedwood) v Malackách. Keďže som ukončil "drevarinu" chcel som začať v odbore a táto firma bola v mojich očiach najlepším miestom na kariérny štart. Po prvom telefonickom kontakte s odpoveďou momentálne neobsadzujeme žiadne pracovné miesta som pochopil, že na mňa nečakajú a že budem musieť preštudovať ten Bratislavský región viac.

Po miernom neúspechu v Bratislave sa mi naskytla pracovná príležitosť na strednom Slovensku. Bola to tiež IKEA. Neboli to síce Malacky, ale "neďaleký" Liptovský Mikuláš. So zámerom získať skúsenosti som túto ponuku prijal. Tam som strávil jeden krásny rok života, ale keďže pomer pláca a zodpovednosť nebol absolútne v súlade, rozhodol som sa pre odchod.

Znova sa začala moja misia o dobitie Malaciek. Počas jedného roka som ich osobne kontaktoval štyrikrát. Písal som emaily, reagoval na ponuky, ktoré zverejňovali a nakoniec telefonoval priamo do firmy. Na prvý email nikto nereagoval. Na druhý som už dostal odpoveď, že momentálne nikoho nehľadajú. Tretíkrát som reagoval na ponuku, na ktorú som nedostal žiadnu odpoveď. Štvrtýkrát to bola reakcia na ponuku priamo telefonicky. Nakoľko neuvádzali popis pracovnej pozície, o ktorú som mal záujem, pýtal som si viac informácií. Aká je pracovná náplň, čo musím spĺňať a podobne. Dostalo sa mi odpovede, že mám poslať aktuálny životopis, a že ma o týždeň presnejšie informujú. Čo myslíš, že sa stalo? Nič.

Prešiel týždeň a nikto sa neozval. Opätovne som zdvihol telefón a slušne sa pripomenul. Na ďalší deň ma vyrozumeli s tým, že na pozíciu, o ktorú som sa uchádzal nemám dostatočné skúsenosti, ale radi by ma videli a spoznali osobne. Bol to síce pracovný pohovor, avšak nemali pre mňa žiadne pracovné miesto. Zatiaľ iba uvažovali, že by v blízkej budúcnosti niekoho prijali. Pohovor bol veľmi príjemný a trval zhruba dve hodiny. O dva mesiace neskôr ma kontaktovali s tým, že majú pre mňa pracovnú ponukou a či mám stále záujem. Čo som chcel týmto osobným príbehom povedať?

Za prvé, treba mať jasný cieľ, kde chceš pracovať a čo si ochotný ako zamestnanec danej firme priniesť.

Za druhé, musíš byť pevne rozhodnutý, že sa neprestaneš usilovať, kým nebudeš mať vo firme podpísanú zmluvu. Keď ťa vyhodia dverami, vráť sa oknom. Nenechaj sa odradiť od svojho zámeru.

Za tretie, neposielaj maily, ale reaguj na ponuku telefonicky a dostaneš okamžitú odpoveď. Minimálne aspoň neúplnú akú som dostal ja, ale budeš vedieť hneď na čom si.

Za štvrté, odlíš sa a urob to inak. Spôsobmi akými som sa uchádzal o prácu boli štandardné, rovnaké, kopírovateľné, všetci to tak robia. Dnes by som to urobil inak.

 

Keď som písal tento príbeh ako obsah na webovú stránku mal som pripravený úryvok v knihe, čiže som hol len skopíroval a mierne doplnil. Zalovil som v pamäti a na moje prekvapenie som si uvedomil, že moja cesta do IKEA v Malackách bola oveľa tŕnistejšia. Bez ohľadu na to, čo si si vyššie prečítal som pre túto firmu absolvoval ešte tri neúspešné pohovory, na ktoré som úplne zabudol. (predsa už to bolo dávnejšie)

Prvý pohovor sa uskutočnil 5.1.2012 ešte počas zamestnania v prvej práci. Bol to pohovor na pozíciu Kvality Manažér, na ktorú som nemal jednoducho skúsenosti a ani sám som nepochopil prečo ma zavolali na pohovor.

Druhý pohovor bol v personálnej spoločnosti Synergie 18.9.2012 na pozíciu Aplikačný Inžinier, ktorú som paradoxne neskôr vykonával, ale vtedy ešte nenastal môj čas. Neskôr som pochopil, že som naozaj ešte nebol na túto pozíciu pripravený. Bol som veľmi sklamaný, keď mi oznámili, že dali prednosť inému uchádzačovi. Ešte viac ma nahnevalo, keď som zistil, že rálne nikoho neuprednostnili, pretože túto pozíciu obsadili až 2.2.2013. Silné „kafe“ čo? Buď pripravený, že dostaneš zopár klamlivých odpovedí.

Tretí pohovor sa odohral cez skype 24.9.2012 s personálnou agentúrou Lugera&Makér na pozíciu AutoCad špecialista. Aj napriek dokonalým predpokladom na túto pozíciu som neuspel. Ešte väčšia komédia bola odpoveď pána s agentúry, ktorý mi oznámil, že táto pozícia bola medzičasom obsadená. Čiže náš pohovor bol úplne zbytočný? Nie, iba ďalšie klamstvo, pretože neskôr som sa dozvedel, že pozícia obsadená nebola.

 

Suma sumárum:

3x neúspešné uchádzanie sa o prácu, až na štvrtýkrát ma pozvali na pohovor.

3 neúspešné pohovory, až na štvrtý pohovor ma prijali.

Vysokú školu som ukončil v Máji 2011 a do Malaciek sa mi podarilo dostať vo Februári 2013. Táto cesta trvala 1 rok a 8 mesiacov.

Týmto príbehom ťa chcem podporiť a ubezpečiť, že je všetko presne tak ako má byť. Keď si sa tam nedostal teraz, dostaneš sa tam, keď príde tvoj čas a budeš pripravený. Ostaň odhodlaný. Nemusí to vyjsť na prvýkrát. (Možno až na ôsmy ako mne)

Ale ten pocit, keď sa to podarí stojí za to. 😊

STIAHNI SI E-BOOK ZDARMA:

CV ŤAHÁK - AKO NA ŽIVOTOPIS

Obsahuje tvoj životopis informácie, ktoré hľadajú personalisti alebo je plný vaty? Zisti ako vytvoriť životopis, ktorý bude pozvánkou na pohovor.