7 dôvodov prečo veľtrh práce nie je plytvanie času

Už si bol niekedy na veľtrhu práce? Že nie? Jednoducho to musíš zažiť. Prečo si myslím, že veľtrh práce nie je plytvanie času, ale priam naopak, skvele investovaný čas do seba? Tu je 7 dôvodov:

1# STRETNI BUDÚCEHO ZAMESTNÁVATEĽA

Zoznám sa s najväčšími zamestnávateľmi a zisti aké sú tvoje možnosti na pracovnom trhu. Ak chceš z veľtrhu vyťažiť naozaj maximu, venuj nejaký čas príprave. Preštuduj si zoznam vystavovateľov a zameraj sa na tých, ktorých chceš určite osloviť. Zamysli sa nad tým, aké máš očakávania a čo presne chceš (vybaviť si part-time job popri škole, naplánovať si letnú stáž, získať kontakty na ľudí z firiem alebo reálne pracovné miesto). Taktiež si priprav odpoveď na otázku „Prečo by ste chceli pracovať pre našu spoločnosť“ a svoj životopis prispôsob danej pozícií alebo firme.

2# ZAŽI SPRIEVODNÝ PROGRAM

Pracovné veľtrhy majú skvelé sprievodné programy plné zaujímavých rečníkov, ktorých sa oplatí vypočuť. Na Profesiadays spolu so sprievodným programom paralelne prebiehajú menšie prednášky na zaujímavé témy, čiže je naozaj dobré sprievodný program dopredu preštudovať a poznačiť si dôležité prednášky. Častokrát sa môžeš zapojiť do súťaží o hodnotné ceny, preto neváhaj a buď aktívny. Čo ak sa usmeje šťastena práve na teba.

3# PREKONZULTUJ SVOJ ŽIVOTOPIS

Dlhšie si hľadáš prácu, ale nedarí sa ti? Alebo vstupuješ na pracovný trh, ale nevieš ako zaujať? Maj pripravených niekoľko kópií vlastného životopisu a nechaj si poradiť od odborníkov. Prekonzultuj tvoje CV-čko a vypočuj si viacero názorov od odborníkov. Snaž sa tieto informácie, čo najskôr aplikovať.

4# OTESTUJ VLASTNÉ ZRUČNOSTI

Nevieš na akej úrovni je tvoj cudzí jazyk alebo Excel? Odborníci na pracovnom veľtrhu ťa ochotne otestujú a určia level tvojich zručností. Ak si ešte nebol na pracovnom pohovore máš skvelú príležitosť vyskúšať si to s personalistom nanečisto a otestovať sám seba. Ochotne ti poradia a dajú konštruktívnu spätnú väzbu.

5# SPOZNAJ SA SO ZAUJÍMAVÝMI  ĽUĎMI

Ak máš seriózny záujem o prácu v konkrétnych firmách a máš pred sebou ešte zopár semestrov, nevadí. Získavaj kontakty na potenciálnych zamestnávateľov, pýtaj si vizitky, pridaj si týchto ľudí na LinkedIn, „follow-uj“ firmy na sociálnych sieťach a buduj si svoj „network“.

6# DARČEKY

Nemáš v škole čím písať alebo ti došiel papier na poznámky? Ak budeš na veľtrhu aktívne komunikovať určite sa ti niečo ujde aj z darčekových firemných predmetov.

7# PRIPRAV SI OTÁZKY, NA KTORÉ NEPOZNÁŠ ODPOVEDE

Narazil si počas pohovoru na otázku, ktorá ťa zaskočila, prípadne si na pohovore ešte nebol a nevieš ako odpovedať na niektoré otázky? Tak to jednoducho zisti. Pracovný veľtrh je miesto, kde tieto informácie ľahko zistíš priamo od zdroja. Ľudia sú tam väčšinou otvorení a s radosťou ti pomôžu.

KAM NA VEĽTRH PRÁCE?

Na Slovensku sa každoročne koná najznámejší pracovný veľtrh Profesiadays v Bratislavskej Inchebe (Február-Marec) JobExpo v Nitre alebo Job Forum v Trenčíne. Medzi podobné akcie patria deň kariéry špeciálne určený pre študentov a absolventov alebo dni príležitostí, ktoré sa konajú zvyčajne na univerzitnej pôde v Bratislave, Košiciach, Trenčíne a v Žiline. Profesiadays sa už konali aj v Košiciach a taktiež sa konajú aj u našich susedov v Prahe. Ďalšie české pracovné veľtrhy výhradne určené pre študentov a absolventov sú Brnenské JobChallenge alebo Pražské CareerDAYS.

Ak chceš vedieť, čo sa dalo zažiť na tohtoročnom veľtrhu príležitostí Profesiadays 2017 v Bratislave, prečítaj si tento blog.

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre