10 spôsobov ako jednoducho zlepšiť angličtinu

ucenie anglictiny

Pracovný portál Profesia.sk zverejnil na svojom blogu článok, ktorý hovorí o tom, že v prvom polroku 2011 (to už bolo pekne dávno) bola znalosť angličtiny vyžadovaná v 57% zo všetkých pracovných ponúk. To znamená, že znalosť cudzieho jazyka nie je nejaká špeciálna požiadavka, ale nutná samozrejmosť.

Ja som sa po anglicky naučil až po škole. Dopomohlo mi k tomu samoštúdium, jazykové kurzy v práci a tiež príležitosť pracovať v medzinárodnom prostredí. Vedel som, že ak sa chcem niekam kariérne posunúť bez angličtiny to nepôjde.

V dnešnej dobe je mnoho ciest a spôsobov, ako si osvojiť angličtinu, prípadne iný cudzí jazyk. Ak ju stále neovládaš, tu je 10 možností, čo tvoju angličtinu vylepší:

1.) Ak študuješ na vysokej škole, zapíš si cudzí jazyk ako voliteľný predmet. Máš to zdarma, zlepšuješ sa a k tomu získaš nejaké kredity navyše.

2.) Začni chodiť na platený kurz. Ak si ho budeš patiť sám, budeš k svojmu vzdelávaniu pristupovať zodpovednejšie a bude ťa to viac motivovať.

3.) Uč sa sám. Internet je plný zdrojov, ktoré sú zdarma dostupné. Denne si vyčleň aspoň 30 – 60 min. na štúdium. Keď nevieš z akej knihy by si sa mal učiť, skús si pozrieť túto: English grammar in use – Raymond Murphy. Ja som si ju kúpil, ale dá sa aj zdarma stiahnuť v pdf na tomto odkaze.

4.) Pozeraj filmy a seriály len v angličtine a pomôž si titulkami.

5.) Čítaj anglické blogy, magazíny, knihy

6.) Počúvaj anglické audio mp3 nahrávky, sleduj youtube kanály, počúvaj anglickú hudbu a čítaj si texty piesní.

7.) Uč sa kedykoľvek a kdekoľvek. Stiahni si appku duolingo alebo busuu a denne venuj svojej angličtine aspoň 10 minút.

8.) Uč sa s cudzincom cez skype. Na Facebooku je skupina English is fun, do ktorej sa môžeš pridať a prostredníctvom video hovorov (skype) môžeš komunikovať s cudzincom v anglickom jazyku. Super, nie? Ak by si chcel Slovenku, ktorá s tebou „pospíkuje“ cez skype, napíš mojej kamoške a určite sa spolu dohodnete.

9.) Choď sa učiť angličtinu do zahraničia. Vybehni priamo do Ameriky alebo Británie. Nie každý má na to financie alebo nie je natoľko flexibilný, ale najlepšou formou učenia cudzieho jazyka je byť v prostredí, kde ťa neustále obklopuje.

10.) Online video kurz angličtiny zdarma na seduo.cz

Otestuj sa a zisti, na akej úrovni je tvoja angličtina. Zaraďovací test a test úrovne A1 je zdarma. Prístup k všetkým testom stojí 8 € na rok. Získaš certifikát, ktorý môžeš uviesť ako prílohu k životopisu.

Chápem, že nie všetci sú schopní donútiť sa k samoštúdiu, preto si zvoľ formu, ktorá ti vyhovuje najviac. Stanov si cieľ a denne venuj jazyku niekoľko minút času. Dnes je učenie cudzieho jazyka dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, tak nebuď lenivý a využi to vo svoj prospech.

Učiť sa akýkoľvek cudzí jazyk je výhodou. Koniec koncov, koľko jazykov ovládaš, toľkokrát si človekom. Príjemné vzdelávanie. 🙂

Jakub Hulín
Je autorom projektu Mladý Inžinier. Verí, že každý môže robiť, to po čom túži. "Nezáleží na tom, čo sme študovali, odkiaľ pochádzame alebo aké máme kariérne pozadie. Dôležité je, ako veľmi to chceme a čo sme ochotní pre to urobiť".
Komentáre